Rádlofest 2020

RÁDLOFEST & kapela Blue Apples

Je nás šest, máme rádi country, každý hrajeme na jiný nástroj a každý jinak dlouho. Začali jsme se scházet u nás doma na Rádle a když bylo hezky a teplo, vyjeli jsme si zahrát na stánek na Milíře. Bavilo nás to, stačilo nám to tak delší dobu, ale pak jsme si řekli, že bychom se mohli naučit trochu líp zpívat a zlepšit i hraní. Zapsali jsme se tedy do hudebního studia Kokos, zúčastnili jsme se bluegrassového workshopu a začali jsme na písničkách pracovat trochu jinak. Naše ,,trenérka" Ála Vítová nám dala jasný cíl – krajské kolo Porty. Začali jsme studovat sóla a vokály, učit se texty a akordy nazpaměť a poprvé jsme se začali seznamovat s ozvučením, s odposlechy a zpěvem na mikrofon. Bylo toho hodně nového pro dosud ,,obývákouvou" kapelu a trochu jsme váhali, zda jsme si nevzali velké sousto a jestli to všechno zvládneme. Museli jsme si také jako správná kapela vymyslet jméno a protože jsme od Jablonce a líbí se nám hudební styl bluegrass, spojili jsme to do názvu Blue Apples (Modrá jabka). Vloni v dubnu jsme si na Portě poprvé stoupli na podium, kde jsme divákům a porotě zazpívali své 4 nadřené písničky. Měli jsme velkou trému, ale přišlo nás podpořit hodně kamarádů a známých a tak se stalo, že jsme si odnesli cenu diváků.

Akce i práce na přípravách nás namotivovaly k tomu, že jsme si pomalu začali hledat příležitosti, kde bychom si opět mohli zahrát na mikrofony. V létě jsme tedy hráli v Navarově, na Kopanině a pak na Slunečních lázních na přehradě. Všechny tyto akce pro nás byly velmi přínosné a každou zkušenost bereme jako motivaci se zlepšovat. Abychom mohli hrát pro diváky, začali jsme cítit potřebu mít vlastní ozvučení a vlastního zvukaře. Postupně jsme si díky podpoře známých pořídili mixážní pult a provizorní reprobedny. Technické zajištění našeho hraní si vzal za své syn našeho kytaristy. Z Ondry se postupně klube nadějný mladý zvukař a nás už je teď dohromady sedm J.

Přes zimu jsme našli zázemí v jedné hospůdce v Hrádku n.N. a tam nás oslovila místní kapela. Pozvali nás na menší festival, který budou pořádat v srpnu v Hrádku na hřišti. Tohle je pro nás další výzva a nabídku jsme přijali. Považujeme se stále za začínající kapelu bez velkých zkušeností, ale i tak máme skupinku věrných fanoušků a kamarádů, kteří nás v našem úsilí podporují.

Slovo dalo slovo a my jsme si řekli, že když mohou mít festival v Hrádku, že bychom mohli mít podobnou akci i u nás na Rádle. Na stánku na Milířích, kam jsme si občas chodili zahrát, je všechno co potřebujeme – kryté podium, výborné občerstvení, sociální zázemí a když je hezké počasí, je tady plno lidí, kteří si rádi posedí a poslechnou pár písniček.

Rozhodli jsme se tedy oslovit starostu a zastupitele obce s tím, že bychom takovou akci chtěli zkusit uspořádat. Když by se povedla, mohla by se z toho vyklubat nová tradice. Dostali jsme palec nahoru a tak jsme začali s přípravami. Chceme dát prostor místním amatérským country kapelám a tak zde kromě Blue Apples uslyšíte i další domácí kapelu BGtrio a hosté, Good Water Band ze sousední Dobré Vody a zahrát přijede i zpřátelená kapela Vobuty z Hrádku n.N.

Termín našeho prvního rádelského festivalu je sobota 18.července 2020 odpoledne a už nyní zveme všechny příznivce a posluchače, kterým se budou líbit písničky od Greenhornů, Fešáků, Michala Tučného prokládané skladbami od známých českých i zahraničních bluegrassových kapel.

Tento článek a pozvánku píšu v době končících jarních prázdnin, kdy se uzavírají školy a obchody a my doufáme, že se co nejdříve vrátí vše do normálu a lidé se budou moci opět brzy potkávat na různých kulturních akcích. Doufáme, že se nám první ročník Rádlofestu podaří uspořádat, že nám vyjde počasí a že se akce bude líbit.


Rádlofest 2020 - po akci

V sobotu 18.července bylo od samého rána nebe jak malované. Přesně tak jsme si ten den vysnili i na našem plakátě. Převládalo azuro a aby slunce tolik nepálilo, objevil se sem tam bílý mráček, který ovšem nevěstil nic špatného. Prostě počasí ideální pro pořádání 1.ročníku našeho rádelského festivalu.

Zvukař Aleš Hubáček nechtěl nechat nic náhodě a tak od poledních hodin začaly přípravy podia a ozvučení. Od 14h začaly zvukové zkoušky a v 15 hodin bylo vše připraveno.

Festival zahájila domácí kapela BG Trio a hosté v čele s kapelníkem Rudou Baňasem. Zaznělo teskné blues i svižný Rock´n´Roll. Repertoár této kapely je velmi pestrý a každý si našel to své. Jako další vystoupila kapela Vobuty z Hrádku n.N., která zahrála spoustu známých country písniček. Tato kapela hraje country více jak 20 let a jejich výkon i zvuk byl téměř profesionální. Jako třetí podium obsadila kapela Good Water Band, která k nám přijela z blízké Dobré Vody. V bloku této kapely zazněl hlavně bluegrass a zajímavé vokály. Festival ukončila domácí kapela, která festival pořádala, kapela Blue Apples.

Atmosféra byla po celé odpoledne velmi příjemná a přátelská, navečer diváci začali tančit a nikomu se nechtělo domů. Všichni, kteří chtěli přispět a podpořit tuto akci, se průběžně celé odpoledne účastnili losování o malé i větší ceny. Několik šťastlivců vyhrálo na památku tričko s nápisem Rádlofest 2020.

Akce se velmi vydařila a díky skvělému zázemí kiosku na Milířích byli všichni spokojeni. Za finanční podporu této akce děkujeme obci Rádlo a už nyní přemýšlíme o dalším - druhém ročníku v létě 2021.

Za pořádající kapelu Blue Apples

Zuzana Čiháková