Historie a současnost kapely

Kdy vznikla kapela Blue Apples a jak dlouho spolu hrajeme? To je otázka, kterou občas slýcháme a odpověď není tak jednoduchá. Vzniklo to docela prostě a nenápadně a určitě stojí za to všechny zásadní momenty zapsat.

29. května 2009 na sportovně-kulturní akci taneční skupiny Countryon na Milířích u Jablonce vzniká myšlenka dát dohromady pár kamarádů z řad tanečníků, kteří by si občas zahráli pro vlastní potěšení. Nakonec se sešli Miloš Studnička na dobro, Petr Budina na kytaru, Pavel Čihák mandolína a Jarda Rychlý na housle. Hráli se většinou Zelenáči a Hop Trop. Časem se přidává Rosťa Rež na baskytaru.

Mladý Rosťa inklinuje k jinému stylu hudby a tak v roce 2010 basovku přebírá táta Miloše Tonda Studnička. Scházíme se v Jablonci u Studničků v podkroví.

Příchodem Martina Stárka, hrajícího na banjo, nabírá kapela v roce 2011 jiný zvuk. Jako, když do New Grass Revival přišel Béla Fleck :-) 

V roce 2012 přichází další změny. Na banjo nyní hraje Zdeněk Mrázek, posléze se musíme obejít bez dalšího výborného muzikanta Miloše.  Pro zkoušení kapely propůjčují svůj obývací pokoj Čiháci a kapela začíná jezdit trénovat na Rádlo.

V roce 2013 do kapely vstupuje Libor Jarouš. Hraje na kytaru, ale brzy ji začíná střídat s dobrem. První krůčky hraní na veřejnosti si odbýváme ve stánku na Milířích. Místní hostinský Honza pamatuje naše nesmělé začátky a díky našem ostychům a trémě při hraní před lidmi, kteří nás nedejbože i poslouchali, nám začal říkat Stydlíni.

Obýváková kapela se osměluje víc a víc. Kromě kiosku na Milířích jsme v roce 2014 vyjeli až do Borku pod Troskami, hráli jsme na narozeninové oslavě v restauraci U Draka a na dalších kamarádských posezeních.

V roce 2015 nám začíná docházet, že je načase se hraní věnovat trochu vážněji. Vyjíždíme na naše první víkendové soustředění na Zdenkovu chaloupku u Branžeže.

V průběhu roku 2017 se čtyř strun na base se ujímá Zuzka Čiháková a jak se brzy ukáže i péče o ostatní mužské členy kapely – zajištění cateringu, základy hudební nauky, postupem času i tvorba vokálů a propagace kapely. Grafické práce (plakáty, fotky, PFka) si vzali pod svá křídla Petr a Pavel.

Při jednom letním hraní na Milířích nás oslovil něčí kamarád muzikant z nejmenované známé kapely a ptal se nás, jestli bychom jim nechtěli udělat předkapelu na jejich koncertě. To byl nápad, jak na to ten člověk vůbec přišel? My a hrát někde na podiu? A ještě navíc na mikrofony – co to vlastně je mikrofon? To jsme do té doby ještě nikdy nezkoušeli. Tenkrát nás tento nápad spíše pobavil a zařadili jsme ho do kategorie sci-fi.

V té době jsme začali přemýšlet o názvu kapely. Tedy návrhů bylo hodně, ale co vybrat? Nakonec zvítězily Blue Apples - Modrá jabka. Modrá po modré trávě z Kentucky a jabka prostě proto, že jsme z Jablonce.

V roce 2018 jsme se domluvili s Alenkou Vítovou ze studia Kokos, že se od ní necháme zasvěcovat do tajů muzicírování. Alenka zajásala, když viděla ,,ten materiál". Během několika lekcí jsme s ní udělali naše první vokály a aranže. Na konci roku jsme se coby dospělí žáci hudebního studia zúčastnili vánoční besídky. Atmosféra mezi dospělci připomínala přehrávky dětí v ZUŠ, trému jsme měli všichni úplně stejně velkou.

Na začátku roku 2019 nás Alenka zaskočila informací, že budeme v dubnu hrát na krajském kole Porty. Marně jsme oponovali a dokazovali, že na to fakt nemáme. Když jsme pochopili, že není vyhnutí a že si nechceme udělat ostudu, začali jsme pořádně makat. Největším posunem pro nás byla zkouška na aparaturu, Zjistili jsme, že při hraní na mikrofony a ještě navíc ve stoje je najednou všechno jinak, než když se hraje jen tak kolem stolu. Na Portě jsme přehráli naše tvrdě nadřené 4 písničky a díky velké účasti a podpoře našich kamarádů jsme získali Diváckou Portu.

To byl zásadní moment pro naši kapelu. Od té doby přichází různé nabídky na hraní a my dáváme postupně dohromady naši vlastní aparaturu, abychom nebyli závislí na jiných zvukařích. S technikou nám pomáhá syn našeho kytaristy – Ondra Budina. V létě jsme odehráli první vlastní koncert na Kopanině, kam přijelo mnoho kamarádů a fanoušků. Na podzim jsme se zúčastnili BG workshopu s Ondrou Kozákem a Ralfem Shutem – také velká zkušenost a mnoho nových informací o tom, jak hrát bluegrass.

V zimě 2020 jezdíme hrát do baru v Hrádku n.N., kde jsme se seznámili s kapelou Vobuty. Po několika večírcích nám nabídli možnost zahrát si na jejich letním festivalu Country sešlost. Nabídku jsme s nadšením přijali, ale někde vzadu jsme měli malou dušičku – na festivalu jsme ještě nikdy nehráli. Přemýšleli jsme, jak si hraní na venkovním podiu vyzkoušet v domácích podmínkách a tak jsme na Milířích uspořádali na začátku léta náš vlastní festival Rádlofest. Na první ročník jsme pozvali naše kamarády – kapely Good Water Band, Vobuty a BG trio. Akci nám zvučí Aleš Hubáček, který se stal naším velkým rádcem ohledně veškeré techniky, kterou postupně pořizujeme, ale také velkým učitelem pro našeho mladého zvukaře Ondru.

V období lockdownů se naše vystupování i společné trénování omezilo a tak vznikl nápad na tzv. covidové nahrávky. Každý si sám doma nahrál svou ,,stopu" a Ondra pak veškerý dodaný materiál zmixoval v počítači. Na jaře si každý sám dotočil i video a tak po sestříhání vznikl náš první videoklip k písničce Já budu žít navěky.

Během této doby jsme si vytipovali i několik songů, které se nám líbily a oslovili jsme Jirku Tomíčka a pak i Jardu Handlíře, aby nám k nim složili české texty. Tak vznikly naše první písničky s vlastním textem, které jsme představili na Portě na jaře 2021. Na podzim jsme na Branžeži natočili náš druhý videoklip ke covidové nahrávce Píseň z flašky.

V roce 2022 byla pro nás největší výzvou účast na Godyho memoriále. Pořádající kamarád Sádlo nám dal velkou důvěru a pozval nás jako kapelu, která celý večer uzavírala. Následovaly další pěkné akce jako např. odpolední hraní v Tyršově parku v rámci projektu Jablonecké tóny, další ročník Rádlofestu, Janovský jarmark, Petřín, vánoční koncert na Rampě, ...

V roce 2023 jsme hráli na několika zajímavých akcích. První jarní výzvou byla naše účast na Nebákovské struně, kde jsme narychlo zaskakovali za jinou kapelu. Červen byl ve znamení Janovských a Rádelských slavností a 4.ročníku Rádlofestu. V červenci jsme si užili 15. Křižanský mejdan a pak jsme zamířili na západ republiky do Františkových lázní. V rámci programu Hudba do ulic jsme zahráli 2 hodinový koncert v hudebním altánu na hlavní promenádě. V srpnu pro nás bylo novou a milou zkušeností vystupování pro Kluby seniorů a také několik menších akcí v rámci našeho regionu. S letní sezonou jsme se rozloučili na ,,domácím podiu" na Milířích a rok jsme ukončili společným Vánočním koncertem v klubu Na Rampě s kapelami Good Water Band a Veget z Prahy.